عفاف و حجاب در اسلام

اهمیت حجاب و پوشش اسلامی تا جایی است که خداوند متعال در بسیاری از سوره‌های قرآن از آن به‌عنوان یک ضرورت یاد می‌کند و آن را حافظ انسان در برابر بسیاری از بیماری‌های جسمی و روانی می‌داند. در این بخش زندگی اسلامی در مورد عفاف و حجاب در اسلام بیشتر صحبت می کنیم.

عفاف و حجاب در اسلام

زندگی اسلامی : حجاب همواره بخشی عمده از رسالت انبیاء و اولیاء(ع)، ادیان و علما بوده است.

به‌طوری‌که یکی از وظایف علمای دین و جامعه، مقوله عفاف است.

اساس اسلام سعادت و نجات آدمی است. باورهای دینی و احکام اخلاقی و فقهی در احکام الهی مربوط به پوشش زن نیز با این فلسفه و حکمت حکیمانه صادر شده است.

زن با رعایت حجاب اسلامی، به تهذیب و تزکیه‌نفس و ملکات نفسانی پرداخته و قرب الهی را فراهم ساخته و زمینه رشد معنوی مردان در اثر حفظ نگاه را فراهم می‌کند.

حجاب از کارکرد اجتماعی نیز برخوردار است.

غرایز و التهاب جسمی و معاشرت‌های بی‌بندوبار را کنترل و بر تحکیم نظام خانواده افزوده و از انحلال کانون محکم زناشویی جلوگیری و امنیت اجتماعی را فراهم می‌کند.

اهمیت و ضرورت عفاف و حجاب در اسلام

زندگی اسلامی : ازنظر اسلام حجاب فقط اختصاص به زن ندارد، بلکه نوعی پرده است که در روابط میان زن و مرد وجود دارد.

در اسلام، حجاب مانع گمراهی و خودنمایی و حافظ حرمت و آداب عفت حیا است.

هدف اسلام از حجاب آن است که زن مسلمان با فراغت کامل بتواند وظایف و رسالت اساسی خویش را انجام دهد که حفظ نسل انسان، پرداختن به شئون خانه و خانه‌داری، تربیت کودک و اهمیت‌دادن به آن است.

دین مبین اسلام حجاب را به‌عنوان عامل مهم حفظ و اعتلای شخصیت فردی و تحکیم بنیان خانوادگی، عفت و اخلاق اجتماعی بر زن واجب فرموده است و حضرت یوسف(ع) و حضرت مریم(س) را به‌عنوان اسوه‌های عفاف و پاکی معرفی کرده است.

لذا باتوجه به مطالب فوق، اهمیت و ضرورت عفاف و حجاب در اسلام معلوم خواهد شد.

حجاب و عفاف ازنظر محیط خانوادگی

زندگی اسلامی : یکی از عوامل اساسی شکل‌دهنده شخصیت فرزندان، محیط است که شامل خانواده، مدرسه و جامعه می‌شود.

محیط سالم به ‌دور از سخنان ناپسند و کردار زشت به‌ویژه اعمال منافی‌عفت در رشد شخصیت روحی و اخلاقی فرزندان اهمیت فراوان دارد و محیط ناسالم نیز در تزلزل و سقوط شخصیت آنان بسیار مؤثر است.

لذا محیط فرزندان اهمیت فراوان دارد و محیط ناسالم در تزلزل و سقوط شخصیت آنان بسیار مؤثر است.

بنابراین محیط فرزندان از نوزادی تا جوانی باید کاملا از اعمال زشت و دور از اخلاق، پاک باشد.

استحکام پیوند خانوادگی

زندگی اسلامی : شکی نیست که هرچیزی موجب تحکیم پیوند خانوادگی و سبب صمیمیت رابطه زوجین شود، برای کانون خانواده مفید است و در ایجاد آن باید حداکثر کوشش مبذول شود و بالعکس هرچیزی که باعث سستی روابط زوجین گردد، به حال زندگی زیانبار است و باید با آن مبارزه کرد.

اختصاص یافتن التذاذهای جنسی به محیط خانوادگی در کادر ازدواج مشروع، پیوند زن و شوهری را محکم می‌سازد و موجب اتصال زوجین جوان به‌هم می‌شود.

ازدواج در قدیم از اهمیت زیادی برخوردار و یکی از آرزوهای شیرین جوانان بود.

به‌همین‌دلیل زوجین آن را عامل خوشبختی و سعادت همدیگر می‌دانستند، ولی امروزه روابط غیراخلاقی زیاد شده است و معاشرت‌های آزاد بی‌بند و بار پسران و دختران، ازدواج را به‌صورت یک وظیفه، تکلیف و محدودیت درآورده است.

استواری اجتماع

زندگی اسلامی : کشاندن تمتعات جنسی از محیط خانه به اجتماع نیروی کار و فعالیت، اجتماع را ضعیف می‌کند.

برخلاف مخالفان حجاب که حجاب را موجب فلج‌کردن نیروی نیمی از افراد اجتماع می‌دانند، بی‌حجابی و ترویج روابط آزاد جنسی، موجب فلج‌کردن نیروی اجتماع است.

آنچه موجب فلج‌کردن نیروی زن است، حبس‌کردن استعدادهای او است، نه حجاب و عفت که عامل مهمی برای رشد و شکوفایی زن به‌حساب می‌آید.

جوانان به‌خصوص دختران با پناه‌بردن به حجاب و عفت، بهتر می‌توانند از آزارهای مردان چشم‌چران در امان باشند و بیشتر استعدادهای آن‌ها شکوفا شود.

نقش بی‌بندوباری و بدحجابی در شیوع فساد

زندگی اسلامی : تأثیر فوق‌العاده محیط در سازندگی برکسی پوشیده نیست، از این‌رو هر امری موجب عفت و پاکی عمومی و تعادل فکری، روانی و اخلاقی جامعه و رشد شخصیت انسان شود، برای اجتماع مفید و لازم است.

از آنجا که زندگی انسان جمعی و اجتماعی است؛ جامعه به‌مثابه خانه و خانواده است که حفظ حریم عفاف واخلاق در آن حیاتی است، پاکی و آلودگی آن نقش مهمی در سرنوشت افراد به‌ویژه فرزندان و نسل نوخاسته دارد و گناه بسیار بزرگ، لاقیدی و بدحجابی از این قبیل است.

بانویی که حجاب و شئون اسلامی را رعایت نمی‌کند، با رفت و آمد در سطح اجتماع عامل غفلت و فراموشی مراقبت الهی و باعث کوری دل‌ها در جامعه می‌شود و از یکسو گناه و رفتار ناهنجار لاقیدی و خودنمایی فسادانگیز را نشر و ترویج می‌کند و دیگر زنان را به این بلای خانمانسوز گرفتار می‌کند.

زندگی اسلامی : خداوند در قرآن می فرماید:

«آن‌هایی که دوست دارند زشتی و فحشا شیوع پیدا کند، عذاب‌شان شدید است»؛ چه برسد به اینکه اعمال و گفتار که خود اشاعه فحشا می‌کند.

مراد از فحشا هرگونه رفتار و گفتاری است که زشتی آن بزرگ است؛ اعم از اینکه بی‌حجابی و بدحجابی و انحرافات جنسی باشد.

بنابراین جوانان و زنان با فروافکندن لباس حیا و پوشش دینی، همانند آتش سیاری می‌شوند که به هرجا گام نهند، آنجا را آتش می‌زنند و شخصیت نوجوانان و جوانان را دچار حریق می‌سازند؛ راستی چه آتش‌سوزی بدتر از این وجود دارد که خرمن توانایی‌ها و استعدادهای خود و نسل جدید را می‌سوزانند و شخصیت و انسانیت آنان و خویشتن را تباه می‌سازند.

آثار و اهمیت عفاف و حجاب در اسلام

زندگی اسلامی : موفقیت‌های معنوی: حجاب بال‌های فرشته‌های زمین است.

زن پوشیده از بین خود و خدای خود، خداوند را برگزیده است و از بین احکام دین و خواسته‌های نفس، به احکام دین رو کرده است.

مصونیت و آرامش زن:

زنی که دیده نشود، مورد طمع قرار نمی‌گیرد.

امنیت و آرامش خاطر از آثار بارز عفاف و حجاب در اسلام است.

انسان در پناه محافظ، احساس آرامش بیشتری دارد.

پوشش دینی نیز نگهبان زن از نگاه‌های آلوده و آسیب‌های احتمالی است که به زن مصونیت و آرامش می‌بخشد و هرچه این پوشش کامل‌تر شود، درصد امنیت و حفاظت آن بالاتر می‌رود.

زندگی اسلامی : سلامت و زیبایی: حجاب اسلامی تجلی زیبایی‌های معنوی زن است.

بدون شک حجاب دینی، زن را از آفات بیماری‌های بسیاری بیمه می‌کند و می‌تواند طراوت و جمال او را پایدار سازد.

زحمت حجاب حق بیمه‌ای است که زن برای حفظ آرامش و سلامت آرامش خود می‌پردازد؛

زیرا حجاب پرده‌ای است که از ورود تیرهای نگاه سخنان بیهوده و مشکلات دیگر به درون محیط امن او جلوگیری می‌کند.

زن بی‌حجاب آسیب‌پذیر است؛ وقتی‌که زن از حجاب دینی خود خارج می‌شود، آفات فراوانی سلامت او را از بین می‌برد.

حجاب زن را پاینده‌تر، سالم‌تر و پاکیزه‌تر نگاه می‌دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 14 =